Nauczycielki z Zespołu Szkół Nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie-Będuszu Ewa Buzoń-Krupińska i Anna Czechowska oraz 4 uczennice – Marta Chlebowska, Katarzyna Gorzkowska, Magdalena Mazanek, Zuzanna Noskowicz, od 17 do 21 marca 2014 r. przebywały w miejscowości Levski w Bułgarii. Wyjazd zorganizowany był w ramach realizowanego przez szkołę programu Partnerskiej Współpracy Szkół Comenius pt. Life-giving water.
Pobyt w Bułgarii to nie tylko zwiedzanie tego kraju, ale również poznawanie kultury ich mieszkańców. Uczennice mieszkały u rodzin bułgarskich uczniów, co dało im możliwość zawarcia nowych znajomości, doskonalenia języka oraz obserwacji zwyczajów panujących w bułgarskich domach. Ponieważ projekt to współpraca szkół z Bułgarii, Polski, Niemiec, Włoch, Portugalii i Rumunii, a było to pierwsze spotkanie uczniów wszystkich krajów biorących udział w projekcie, dlatego była to wspaniała okazja na poznanie się i zaprzyjaźnienie.
Dni wizyty w Levskim to nie tylko zwiedzanie i zawieranie nowych znajomości, ale również ciężka i wytężona praca przed wyjazdem i w jego trakcie. Przed wyjazdem uczennice przygotowywały prezentacje multimedialne w języku angielskim pokazujące nasz kraj, miasto i szkołę. Kolejne prezentacje to ukazywanie walorów otaczającej nas przyrody oraz leczniczych właściwości wody. Uczennice przygotowały również prezentacje pokazujące rodzaje i stopień zanieczyszczenia wód w kraju i w okolicy naszego miasta. Prezentacje okazały się bardzo ciekawe dla zagranicznych kolegów, którzy zobaczyli nasz kraj z zupełnie innej strony i być może zweryfikowali wiele mylnych wyobrażeń o nim.
W czasie pobytu uczestnicy projektu obejrzeli pokaz bułgarskich zwyczajów i ludowych tańców, podczas pożegnalnej kolacji kosztowali lokalnych potraw i przysmaków, otrzymali także certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Każda z uczennic spędziła ciekawe wieczory u swoich rodzin, bliżej poznały miejscowe tradycje oraz próbowały miejscowych przysmaków, które przypadły im do gustu. W czasie pobytu panowała piękna pogoda, która pozwalała na podziwianie cudownych widoków.
Jednak takie wyjazdy to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim praca, ponieważ każde spotkanie wymaga wypełnienia określonych zadań. To również pewien stres dla uczniów: nowe otoczenie, nowi ludzie.
Takie wyjazdy dają możliwość nowego spojrzenia na ludzi i kulturę innych narodów, co pozwala na obalenie pewnych często nietrafionych zupełnie stereotypów o nich. Bułgarzy to bardzo gościnni ludzie. Warto wyjeżdżać, poznawać świat, kształcić się i rozwijać własne horyzonty a to właśnie fundusze unijne dają takie możliwości.
Następna wizyta czeka nas w kwietniu br., tym razem uczennice wraz z opiekunkami udają się do szkoły w Porto w Portugalii.