Dni otwarte

Pokaz kierunków kształcenia na wesoło, licytacja wyrobów świątecznych i tłumy gimnazjalistów – tak w skrócie można streścić przebieg Festiwalu Nauki, który po raz drugi z rzędu odbył się w Zespole Szkól Nr 2 w Myszkowie Będuszu. Ciekawa, edukacyjna inicjatywa, z roku na rok, cieszy się coraz większą popularnością.
II Festiwal Nauki, który w tym roku odbył się 25 marca, zaszczycili swoją obecnością: wicestarosta Jan Kieras, z-ca burmistrza Myszkowa Rafał Gil, członek Zarządu Powiatu Andrzej Jastrzębski, dyrektor ZEAS-u w Myszkowie Leon Okraska, dyrektor PPPP w Myszkowie Robert Pawlik, rzecznik prasowy starosty Andrzej Kozłowski, oraz dyrektorzy, nauczyciele  gimnazjów  powiatu myszkowskiego wraz z uczniami, przedstawiciele zakładów pracy i instytucji z którymi szkoła współpracuje w realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Wicestarosta Jan Kieras, podkreślał znaczenie kierunków, w których kształci szkoła i wspominał jej niezwykle bogatą przeszłość, zachęcając gimnazjalistów do skorzystania z oferty edukacyjnej.
Aby w interesujący sposób przedstawić edukacyjną ofertę szkoły, na wysokości zadania stanęli wszyscy: od dyrekcji, grona pedagogicznego, po jej uczniów i słuchaczy. Niewątpliwie spora grupa gimnazjalistów, która wraz z opiekunami szkolnymi pojawiła się tego dnia w murach, być może swojej przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej, mogła dla siebie odnaleźć interesujące je kierunki kształcenia. Bo i uczniowie naszej szkoły wykazali się nie lada pomysłowością i inwencją, aby ofertę szkoły przedstawić w jak najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób. Obecnie nasza  szkoła ma do zaoferowanie kształcenie w zawodach: technik ekonomista, technik spedytor, technik technologii żywności, technik architektury krajobrazu; dla dorosłych technik agrobiznesu, technik ekonomista i florysta; a także kształcenie w Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej i nowo otwartym Liceum Ogólnokształcącym dla dorosły dla absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej. Uczniowie w specjalnie przygotowanych scenkach na wesoło, wcielili się w przyszłych pracowników danych branż. Wśród nich największy aplauz zyskały scenki z logistyką, i atrakcyjne wizualnie pokazy doświadczeń chemicznych, których punktem kulminacyjnym był efektowny “wybuch wulkanu”. Mogliśmy, również obejrzeć uczniów szkoły we fragmencie komedii: “Taming of the Shrew” w oryginalnej wersji językowej, czyli “Poskromienie złośnicy” Szekspira, co pokazało, że dużą wagę w tej szkole kładzie się na języki obce. Odbyła się również licytacja prac słuchaczy Szkoły Policealnej w zawodzie florysta, przygotowanych pod kierunkiem Janiny Kałuży, a także podarowanych specjalnie na tą okazję prac absolwentów szkoły: Agnieszki Szafrańskiej, Anny Paterek i Janusza Ochockiego, w której rywalizacja wzbudziła chyba największe emocje. Największe emocje wśród publiczności, wzbudziła licytacja, w której udział wzięli wszyscy zaproszeni goście.