Informacja Ministerstwa Edukacji i Nauki o inicjatywach skierowanych do uczniów:

poradnia online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz program profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o nowych inicjatywach skierowanych do uczniów: poradni online „Zawsze jest jakieś wyjście” oraz programie profilaktyki uniwersalnej „Loguj się z głową”. Poradnia online „Zawsze jest jakieś wyjście” łączy użytkowników poszukujących pomocy: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej ze specjalistami oraz instytucjami publicznymi, które taką pomoc zapewniają. Umożliwia współpracę wielosektorową na rzecz pomocy dziecku i rodzinie przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi informatycznych. Portal poradni online wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne zabezpieczające politykę prywatności. Ważną funkcją poradni online jest zakładanie profili instytucji publicznych świadczących pomoc, które przez rejestrację danej placówki i jej specjalistów w kalendarzu, będą mogły prowadzić indywidulne i grupowe formy wsparcia dostosowane do potrzeb odbiorców.

W okresie pandemii duża grupa dzieci, rodziców i nauczycieli wymaga natychmiastowej pomocy i wsparcia. Stworzenie w poradni online profili poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz ze specjalistami daje szansę na szybkie dotarcie do podopiecznych ze swojego regionu. Przy działaniach wielosektorowych, można zaprosić do współpracy i założenia w poradni online profilu instytucji publicznej właściwej dla danej sprawy. Do upowszechnienia w szkołach i placówkach oświatowych Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje program profilaktyki uniwersalnej pod nazwą „Loguj się z głową”, który powstał z inspiracji i współpracy MEiN oraz Ministerstwa Zdrowia. Program ma za zadanie dostarczenie wiedzy i ukształtowanie umiejętności u dzieci i młodzieży szkolnej, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią przed e-uzależnieniami. Adresatami projektu są uczniowie ze szkół podstawowych, młodzież szkół ponadpodstawowych oraz rodzice. Program przystosowany jest do realizacji przez nauczycieli bez konieczności szkolenia.

Adres internetowy: Poradnia online Program profilaktyki uniwersalnej