Nasi uczniowie na praktykach w NiemczechGrupa 20 uczniów z naszej szkoły 19 maja 2013 r. po raz kolejny już wyjechała na trzy tygodniowe praktyki do Schkeuditz w Niemczech. W praktykach uczestniczą uczniowie klasy II i III uczący się w zawodach technik geodeta, technik architektury krajobrazu oraz technik spedytor. Wyjazd na praktyki był możliwy dzięki pozyskanym środkom finansowanym z Unii Europejskiej programu Leonardo da Vinci. Koordynatorami projektu z ramienia szkoły są Agnieszka Skorek – kierownik szkolenia praktycznego i Anna Górniak – nauczycielka języka niemieckiego. Późnym popołudniem dotarliśmy na miejsce do Firmy Vitalis, po zakwaterowaniu się zostaliśmy zapoznani z regulaminem obiektu oraz programem pobytu. Od razu wiedzieliśmy, że atmosfera będzie miła a pobyt udany – mówią uczestnicy praktyk. Pierwszego dnia (ze względu na święto w Niemczech) wyruszyliśmy na wycieczkę do Drezna, zobaczyliśmy tam zabytki: Fürstenzug, zamek książąt saksońkich Zwinger, Frauenkirche oraz całe stare miasto. Dużą atrakcją było zwiedzanie Muzeum Higieny, gdzie zobaczyliśmy wiele ciekawostek związanych z ludzkim ciałem i jego funkcjonowaniem. Następnego dnia przed południem pojechaliśmy do Lipska. Zwiedziliśmy stare miasto ze słynnym ratuszem i kościołem św. Tomasza, w którym znajduje się grób Jana Sebastiana Bacha, jednego z najsłynniejszych kompozytorów niemieckich. Mieliśmy też okazję podziwiać panoramę miasta z najwyższego budynku miasta. Po zwiedzaniu starówki Lipska pojechaliśmy do Halle, gdzie rozpoczęliśmy kurs komputerowy w nowoczesnym centrum szkoleniowym “Robotron”. W sobotę wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Berlina na weekendową wycieczkę. W programie wyjazdu było Muzeum Figur Woskowych Madamee Tussauds i na spacer po mieście. Jedną z atrakcji, która ucieszyła wszystkich łącznie z naszymi opiekunami, był salon Volkswagena, gdzie można było obejrzeć wszystkie najnowsze modele samochodów tego producenta. Następnie zwiedziliśmy katedrę św. Jadwigi, miejsce upamiętniające ofiary wszystkich wojen i wiele innych ciekawych miejsc. Na koniec dotarliśmy do słynnej berlińskiej Wyspy Muzeów, gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą starożytnej Grecji i Rzymowi. Cały tydzień upłynął nam w miłej i bardzo przyjemnej atmosferze. W ciągu tego tygodnia nie tylko zwiedzaliśmy piękne okolice i zabytki uroczych miast, lecz pogłębialiśmy wiedzę z zakresu technologii informacyjnych, również od samego początku rozwijamy nasze umiejętności językowe, gdyż kurs prowadzony jest bez tłumacza – tłumaczą chórem praktykanci – po kursie komputerowym czekają nas jeszcze praktyki w niemieckich firmach.