W Szczyrku w dniach 22-25 września blisko 50 młodych osóblaureatów konkursu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę 2015” budować będzie opowieść o rzece. Wyjazd edukacyjny zorganizowano dzięki środkom Fundacji PKO Banku Polskiego wieloletniego Partnera Strategicznego programu „Zaadoptuj rzekę” pochodzącym z Karty Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje”.
Laureaci konkursu, wśród których znalazło się 15 uczniów Technikum nr 2 z Zespołu Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie uczestniczyć będą m.in. w zajęciach z ichtiologiem na temat rzek i żyjących w nich ryb oraz ornitologiem na temat ptaków dolin rzecznych połączonych z obserwacjami w terenie. Razem z biologiem i edukatorami Klubu Gaja wędrować będą szlakami turystycznymi Beskidu Śląskiego. Podczas zajęć integracyjnych tworzyć będą opowieść o rzece oraz nauczą się jak samodzielnie zaprojektować, wycinać i odbijać szablony. Obóz  będzie również dobrą okazją do podzielenia się własnymi doświadczeniami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.
Budowanie opowieści wokół rzeki wspólnie przez dorosłych, młodzież i dzieci da nam wszystkim możliwość uczenia się od siebie nawzajem i dostrzegania współzależności pomiędzy różnymi osobami a światem przyrody. Mam też nadzieje, że zajęcia będą nie tylko uczące ale i otworzą nam możliwość dobrej zabawy – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Zajęcia i pobyt w Szczyrku są nagrodą dla uczniów z trzech placówek oświatowych, które wygrały konkurs „Zaadoptuj rzekę 2015”.
Uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sobkowie (woj. świętokrzyskie) zostali nagrodzeni za najciekawsze działania w zakresie oszczędzania wody. Młodzież z zaangażowaniem przygotowała liczne konkursy, ankietę, sprzątanie brzegów Nidy, a także przedstawienie oraz audycję radiową.
Za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów nagrodzono Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie (woj. śląskie). Uczniowie w swoje działania zaangażowali m.in.: cztery myszkowskie szkoły, PAH, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Ochotniczą Straż Pożarną, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Nadleśnictwo, market oraz dwie fundacje.
Niepubliczną Szkołę Podstawową SKRZYDŁA w Lublinie doceniono za najciekawsze przeprowadzenie działań. Jury konkursu urzekł innowacyjny pomysł charytatywnego wyścigu gumowych kaczek po Bystrzycy, podczas Majówki nad rzeką.
Program „Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1492 miejscach w Polsce.
Fundacja PKO Banku Polskiego